Zielistki
Chlorophytum jest rośliną niewymagającą, która może stać w wielu miejscach naszego domu czy biura. Jednak najlepiej jest ograniczyć jej bezpośredni kontakt ze słońcem. Zielistka obniża w powietrzu zawartość formaldehydu oraz ksylenów. Roślina ta lubi wodę, ale jest dość wytrzymała gdy ma jej deficyt. Wiosną i latem najlepiej podlewać ją dwa razy w tygodniu, zimą – raz w tygodniu. Raz w miesiącu należy zasilić ją odżywką. Roślina nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Preferuje temperaturę w zakresie 18-24 stopni.
Dracena marginata i bicolor
Dracaena jest piękną rośliną, która wnosi do naszego domu trochę tropikalnego klimatu. Doskonale oczyszcza powietrze z toksycznych substancji takich jak amoniak, trójchloroetylen formaldehyd, ksyleny oraz benzol. Roślina ta lubi światło i jest łatwa do utrzymania, wystarczy raz w tygodniu ją podlać. Nie lubi przeciągów. W miesiącach wiosenno letnich można ją raz na 2 tygodnie nawozić. Zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie korzeni. Warto zapamiętać, że ta roślina musi przynajmniej 3 dni być sucha pomiędzy kolejnymi podlewaniami.
Paprocie
Pośród paproci znajdziemy wiele rodzajów, które wniosą do naszego życia nową jakość powietrza. Nefrolepis Emina jest rośliną łatwą w pielęgnacji, z silnymi właściwościami oczyszczającymi powietrze. Nadaje się zarówno do mieszkań, jak i do biurowców. Ta silna paproć rozpoznawana jest przez fantastyczną strukturę liści, które są wyprostowane i silnie pokręcone. Nefrolepis Emina lubi średnio nasłonecznione pomieszczenia, dlatego należy ją ustawić w pewnej odległości od okna. Idealna temperatura powietrza waha się w granicach 18-24 stopni. Gwałtowne zmiany temperatury są przez tę roślinę źle znoszone. Najlepiej jest podlewać ją dwa razy w tygodniu małą ilością wody, w zimie wystarczy raz w tygodniu. Nephrolepis Amina nie lubi zbyt wilgotnego podłoża. Zwracaj uwagę na to, aby pod doniczką nie stała woda. Aby te rośliny zdrowo rosły, zaleca się raz w miesiącu zasilić je odżywką. Naukowcy z NASA zbadali rownież australijską kuzynkę naszych paprotek czyli Nephrolepis obliterata, która szczególnie skutecznie neutralizuje w powietrzu szkodliwe formaldehydy z kosmetyków, dezodorantów oraz ksyleny. Inną ciekawą odmianą nefrolepisa jest Nephrolepis exaltata, która dodatkowo uchodzi za idealny nawilżacz powietrza. Każdy rodzaj nefrolepis ma swoje wyjątkowe właściwości takie, jak: kolor liścia, objętość oraz średnica roślin. W miesiącach zimowych należy podlewać ją raz w tygodniu, a w miesiącach letnich zalecane jest podlewanie dwa razy w tygodniu. Wodę należy wlewać przy ściance doniczki. Podlewanie środka rośliny może spowodować jej „wyłysienie”, gdyż właśnie w tym miejscu ma swe serce z którego wyrastają nowe liście.
Fikusy
Ficus jest niezwykle zróżnicowanym gatunkiem roślinnym. Istnieje niezliczona ilość odmian, które także mogą znacznie różnić się wyglądem. Prawie wszystkie gatunki figowców, sprzedawane jako rośliny pokojowe, pochodzą z lasów tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej. Lubią stanowiska z jak największą ilością światła słonecznego.Warto obracać doniczkę co kilka tygodni, tak aby oświetlone zostały różne strony rośliny. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że roślina będzie bezlistna z jednej strony. Zwróć uwagę, by intensywniej podlewać roślinę, gdy znajduje się ona w promieniach słońca i trochę mniej, gdy jest umieszczona w dość ciemnym miejscu. Figowiec nie znosi stać w przeciągu, a więc przy otwartych oknach i drzwiach. Ziemia tej rośliny powinna być stale wilgotna. Odpowiedni poziom nawilżenia można zbadać umieszczając w nim palec, jeżeli wyjmie się palec i nie ma na nim wcale podłoża, wówczas roślina ma za sucho i potrzebuje wody. Zasadniczo figowiec należy podlewać tylko raz w tygodniu, a raz na 2 tygodnie dodatkowo użyć odżywki. Jeżeli figowiec jest zbyt duży lub wykształcił brzydkie odrosty, najlepiej jest przyciąć roślinę jesienią. Sok figowca jest biały i może spowodować podrażnienia w przypadku kontaktu ze skórą. Warto wiedzieć, że Ficus benjamina rozkłada m.in. formaldehyd oraz ksyleny (z mebli, farb i dywanów).
Flebodium
Bardzo atrakcyjna i silna paproć z przepiękną niebieskozieloną barwą liści, które gdy stają się starsze rozgałęziają się palczasto. Phlebodium jest rośliną bardzo wdzięczną, która może stać w różnych miejscach; nie lubi jedynie pełnego słońca i przeciągu. Temperatura pokojowa jest najbardziej odpowiednią temperaturą dla tej rośliny. W miesiącach zimowych temperatura może być nieco niższa do około 14-16 stopni, należy podlewać ją wtedy raz w tygodniu, ale w miesiącach letnich najlepiej dwa razy w tygodniu. Aby roślina zdrowo się rozwijała, należy ją raz w miesiącu zasilić odżywką. Wodę należy wlewać przy ściance doniczki. Podlewanie środka rośliny może spowodować jej „wyłysienie”. Co bardzo istotne gatunek ten uwielbi zraszanie – najlepiej 2-3 razy w tygodniu, dodatkowo podłoże w doniczce powinno być ciągle lekko wilgotne. Warto dać jej dużą doniczkę do życia, odwdzięczy się pięknym wzrostem.
Kalatea
Calathea jest szczególnie wysoko doceniana za walory dekoracyjne liści jednak trudno utrzymać je w perfekcyjnym stanie. Roślina ta posiada wysokie właściwości oczyszczania powietrza. Preferuje stanowiska cieniste i wilgotne, gdyż w warunkach naturalnych rośnie na obszarach gęsto porośniętych, w tropikach Ameryki Południowej. Optymalna temperatura jej stanowiska wynosi pomiędzy 16-27 stopni. Calathea nie toleruje przeciągu ale uwielbia zraszanie wodą – najlepiej codzienne. Należy dbać również o to, aby ziemia w doniczce nie wyschła całkowicie. Należy więc podlewać ją systematycznie, lecz z umiarem ponieważ woda na spodzie doniczki powoduje gnicie korzeni, a tego roślina ta szczególnie nie lubi. Roślinę nawozimy odżywką raz na 2 tygodnie.
Monstera Deliciosa
Monstera jest silną tropikalną rośliną, niezbyt wymagającą. Lubi być regularnie podlewana wodą, a raz na 2 tygodnie odżywką. Jeśli chodzi o wodę – monstera nie lubi jej nadmiaru w doniczce ale uwielbia spryskiwanie minimum raz w tygodniu. Roślina da sobie radę zarówno w ciemniejszym miejscu, jak i jaśniejszym ale im więcej jest rozproszonego światła, tym szybciej rośnie. Monstera nie znosi bezpośredniego naświetlenia promieniami słonecznymi i przeciągu. Doskonała dla niej będzie temperatura pokojowa 20-23 stopnie, nie znosi temperatur poniżej 15 stopni. Od czasu do czasu wskazane jest przetarcie liści wilgotną ściereczką.
Skrzydłokwiat
Spathiphyllum ma działanie silnie oczyszczające powietrze, obficie kwitnie i jest przy tym łatwa w pielęgnacji. Preferuje miejsca średnio nasłonecznione, wręcz zacienione, na pewno nie toleruje pełnego słońca. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 15-23 ºC. Ziemia w doniczce musi być zawsze wilgotna. Jednak zazwyczaj wystarczy ją podlać obficie mniej więcej raz w tygodniu. Roślina ta lubi, gdy dolna część jej korzeni jest zamoczona w wodzie. Nawożenie stosujemy raz w miesiącu. Nie wiele osób wie o tym, że aby roślina ta mogła przygotować się do wypuszczenia nowych pąków kwiatowych potrzebna jest jej chwila odpoczynku w chłodniejszym miejscu. Zaleca się, aby po przekwitnięciu kwiatów usunąć całe łodygi. Warto zapamiętać, że skrzydłokwiat oczyszcza powietrze naszych domów i biur z trójchloroetylenu, formaldehydu, benzolu, ksylenu i amoniaku.
Pośród roślin dostępnych na rynku jest jeszcze kilka wyjątkowych, należących do zacnego grona oczyszczaczy powietrza. Przeszukując centra ogrodnicze zwróćcie szczególną uwagę na: Asplenium Crispy Wave, Blechnum gibbum, Didymochlaena truncatula, Dryopteris erythrosora, Kencja Forstera, Microsorum diversifolium i Palma Areka. Wkrótce więcej informacji w tym temacie 🙂