Zazielenianie czyli o co chodzi?

Już we wczesnych latach dzieciństwa moją pasją było pielęgnowanie roślin. Szalenie interesowała mnie szeroko pojęta dziedzina jaką jest ogrodnictwo. W dalszych latach to zamiłowanie rosło w siłę. Zachęcona namowami najbliższych postanowiłam stworzyć bloga i zebrać w nim wszystkie moje doświadczenia, wiedzę i pomysły na skuteczne zazielenianie przestrzeni.
Zazielenianie, no właśnie ale o co w zasadzie chodzi. A więc chodzi o otaczanie się roślinami, które – jak udowodniono naukowo – mają kojące właściwości dla naszego zdrowia.

Moja inspiracja

Moją inspiracją i ostatecznym bodźcem do uruchomienia bloga były podróże. Przebywając w miejscach, gdzie trudno o kawałek żyznego ogródka fascynujący był dla mnie widok, gdzie w każdy możliwy sposób uprawiano rośliny w doniczkach. Nie rzadko spalone słońcem parapety czy przydomowe zakamarki wypełniały ciekawe rozwiązania florystyczne. Tym sposobem ich właściciele zdawali się krzyczeć DA SIĘ jeśli się chce 🙂 Innym razem pełna życia zieleń pojawiała się na każdym kroku co dawało wyraz swoistego, fascynującego podejścia do życia, w którym rośliny i natura stawiana jest na bardzo ważnym miejscu.

Wartość zieleni dla Ciebie

Kolor zielony symbolizuje i najczęściej jest kojarzony z ekologią, dbaniem o otaczającą nas przyrodę. Zieleń uznajemy za kolor życia, ziemi, natury, nadziei, harmonii oraz szczęścia. Otaczanie się roślinami daje nam poczucie uporządkowania ale też wolności, uspokaja i regeneruje siły witalne.
Łagodzi odczuwanie stresu związanego z nagromadzeniem się problemów np. w pracy czy w życiu osobistym. Może mieć też wartość symboliczną – znak dobrego losu, w momencie gdy roślina, którą się opiekujemy odwdzięcza się nam pięknym wyglądem.
Kiedyś gdzieś przeczytałam, że osoby które lubią otaczać się żywą zielenią są towarzyskie, przyjazne, bezkonfliktowe i stałe w uczuciach oraz ceniące spokój. Myślę, że jest w tym wiele prawdy. Poznanie takich osób i przebywanie pośród nich może nieść dla nas nieocenioną wartość.

Zazieleniać! Ok, ale jak?

Od czego zacząć zazielenianie własnej przestrzeni? Najlepiej od analizy i obserwacji miejsca do którego chcemy wprowadzić zieleń. Chodzi m.in. o ilość słońca w ciągu dnia i temperaturę powietrza. Kolejnym ważnym aspektem są nasze preferencje i upodobania estetyczne co do roślin, a w końcu co równie istotne ilość czasu jaką realnie mamy aby móc zajmować się roślinami. Między tym wszystkim jest konieczność zapoznania się z wymaganiami danej rośliny i dostosowaniem jej do naszego świata.
Moją misją jest pokazanie, że zazielenianie nie musi być dla nas problemem, a wręcz może dawać wiele satysfakcji i dumy, bez której nie da się żyć 🙂

Następny wpis
Zazieleniamy oczyszczaczami powietrza
Menu